top of page

EN BAŞARILI ÜRÜN PAZARLAMA TEKNİKLERİ

Ürün pazarlama teknikleri, dünyada en çok rekabet unsuru barındıran sektörlerden biridir. Tüm üreticiler ve tedarikçiler ürününü en başarılı bir şekilde sunarak alıcıların ilgisini çekmek için yarış halindedirler. Ürün pazarlama aşamasında yenilikçi ve yaratıcı uygulamalar bulmak satışlarınızı beklemediğiniz oranda artırarak size yeni yatırım alanları açar. Bu yazımızda tüm dünyada trend olan en başarılı ürün pazarlama teknikleri konusunu işleyeceğiz.

En Başarılı Ürün Pazarlama Teknikleri

Etkili bir pazarlama stratejisi için şu adımlar izlenir;

  • Pazar araştırması yapın

  • Hedeflerinizi belirleyin

  • Sektörde yer edinmeye çalışın

  • Değerlendirme faaliyetlerine önem verin

Marka Hikayenizi Oluşturun

Nörobilim alanında araştırmacılar, hikaye anlatımının insanların dikkatini çekmenin, hafızalarına bilgi işlemenin ve duygusal olarak onlarda yankı uyandırmanın en iyi yolu olduğunu kanıtladılar. İnsan beyni, iyi hazırlanmış anlatıyı arzulamak, aramak ve bunlara yanıt vermek için programlanmıştır – bu asla değişmeyecektir.


Web sitenizde, yalnızca ne yaptığınızı ve bunu kimin için yaptığınızı söyleyen bir Hakkında sayfanız varsa, ilgi çekici bir anlatım oluşturmak, o sayfayı bir üst düzeye taşımanın ve okuyucularınızda yankı uyandırmanın harika bir yoludur. İzleyicilerinizi güncellemelerinize abone olmaya ikna etmek için YouTube’da bir dizi video hazırlayabilirsiniz. Hikaye anlatımının ne kadar güçlü olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve izleyicilerinizin markanızla ilişkilendireceği çatışma, sürpriz ve duygu dolu bir hikaye oluşturmayı düşünün.

Digital PR

2022 yılında sosyal medyada geçirilen ortalama süre bir önceki yıla göre artış göstererek günde 175 dakika oldu. Söylemeye gerek yok, insanlar sosyal medyada her zamankinden daha fazla zaman harcıyor. Ve halkla ilişkiler uzmanları, stratejilerini yalnızca haber kaynaklarının yayınlarına yerleştirmekten, web sitelerine ve sosyal medya profillerine de trafik çekmeye odaklanmaya çalışıyorlar. Hikayelerinizi günümüzde gazetecilere ve haber kuruluşlarına başarılı bir şekilde sunmak için, sosyal medya profillerinde ve yayınlarında iyi performans gösteren içeriği hesaba katmanız gerekir. Bu nedenle, hikayenizi sunmadan önce, haber kaynağının sosyal kitlesi için alakalı ve ilginç olduğundan emin olun. Görsel her zaman insanların dikkatini çekerek online tanıtımda size yeni kitleler kazandıracaktır.

Pazarlama mesajlarınızı kişiselleştirin

Dijital ajans Versandgigant’ın genel müdürü Peter Wilfahrt, pazarlamacıların 2022’de analitiği derinlemesine inceleyerek ve demografik bilgileri, ilgi alanı kategorilerini ve pazar içi segmentleri anlayarak her bir mesajı kişiselleştirmesi gerektiğini söyledi.

“Yalnızca çok az marka kişiselleştirilmiş bir mesajlaşma stratejisi uygular” dedi. “Ve e-posta selamlamanıza ilk adı eklemekten bahsetmiyoruz… potansiyel müşterinizin zihnini gerçekten araştırın ve nelerden korktuğunu, dilediğini ve istediğini keşfedin.”

Dijital pazarlama ajansı seoplus+’nın COO’su Brock Murray, tüketicilere kendilerini özel hissettirilmesi gerektiğini kabul ederken, otomasyonun gidilecek yol olduğunu, çünkü reklamverenlerin arama yapan kişiye göre dinamik olarak değişen reklamlar oluşturmasına izin verdiğini savunuyor. Ve Murray, sonuçların tüketicilerin bu tür bir kişiselleştirme istediğini gösterdiğini söyledi. Bu noktada hedef kitlenizi belirleyip onları anlamak önemlidir.

Podcast Kanalı Oluşturun

Teknik olarak ses, bir teknikten çok bir medya türü veya kanalıdır, ancak Edison Research ve Triton Digital tarafından yürütülen bir içerik formatı araştırmasına göre, 12 yaş ve üstü kişiler çevrimiçi ses içeriğini eşi benzeri görülmemiş seviyelerde dinliyor. Ortalama olarak, insanlar en sevdikleri podcast’leri, çevrimiçi radyo programlarını ve sesli kitapları izleyerek haftada 17 saat harcıyorlar.


Söylemeye gerek yok, sesli içeriğe olan talep patladı, ancak bu, insanların markalı podcast’inizi yalnızca bir podcast olduğu için dinleyecekleri anlamına gelmiyor. Gerçekte, yalnızca dikkatlerini toplayabilir ve nihayetinde onları eğlendirebilirse dinlerler.

Podcast kanalınızı markanızın açık bir tanıtımı olmaktansa ürününüzle ilgili eğlenceli bilgiler verdiğiniz örtülü bir tanıtım kanalı olarak görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ekmek üretiyorsanız, ekmeğin tarihi, ekmeğin gıdada rolü ile ilgili bilgilendirici ve eğlendirici bir içerik kanalınıza olan talebi patlatacaktır.

Google Arama Sonuçlarına Yönelin

21. yüzyıl insanının otomatik davranışlarından biri herhangi bir şey öğrenmek istediğinde veya almayı düşündüğünde Google arama sayfasını ziyaret etmesidir. Ürün tanıtım teknikleriniz içinde SEO çalışmaları yoksa başarılı olma şansınız azalacaktır. Organik arama sonuçları sizi hedef kitlenize ulaştıracaktır. Reklamlardan elde edeceğinizden daha kaliteli ve nitelikli bir kitleye ürünlerinizi sunabilirsiniz. İşe alım firması Talent Locker’ın pazarlama müdürü Dan Rice’a göre, 2022’deki en etkili strateji, işletmelerin arama ve haritalar da dahil olmak üzere Google’daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine olanak tanıyan ücretsiz araç olan Google Benim İşletmem’i optimize etmek ve önceliklendirmekti.

Video Marketing

Video, içerik stratejisinde (HubSpot) kullanılan bir numaralı medya biçimi olarak blogları ve infografikleri geride bıraktı. YouTube için video oluşturabilir, blogunuza yerleştirebilir, sosyal medyada paylaşabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Google, SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) videoları gösterir. YouTube da kendi başına bir arama motorudur ve Google’ın kendisinden (Alexa) sonra en çok ziyaret edilen ikinci sitedir. Video tüketimi televizyonu geride bırakarak artmaya devam ediyor ve bilgi aktarmada daha etkili. Dolayısıyla tüketiciler yalnızca sesli içerik aramıyor; video içeriği de arıyorlar. Ve bilgili pazarlamacılar, katılım ve yeniden amaç yeteneği şeklinde yatırım getirisi elde ediyor.

Proje Yönetimi Okulu Koordinatörükaynak: https://www.abprojeyonetimi.com/en-basarili-urun-pazarlama-teknikleri/

Son Yazılar

Hepsini Gör

Porter'ın 5 Güç Analizi

Michael Porter'ın 5 Güç Analizi, bir işletmenin rekabetçi ortamını anlamak ve değerlendirmek için kullanılan bir stratejik araçtır. Bu analiz, işletmelerin sektörlerindeki rekabetçi güçleri anlamaları

Pazarlama Teori ve Yaklaşımları

Pazarlama, işletmelerin ürün veya hizmetlerini hedef kitlesine tanıtmak, satmak ve değer yaratmak için kullanılan stratejileri ve teknikleri içeren geniş bir alandır. İşte pazarlama hakkında bilmeniz

Comments


bottom of page