top of page

Google sayfa dizine ekleme ve karşılaşılan dizine ekleme sorunları

Sayfa dizinine ekleme raporu, içeriklerinizin nasıl optimize edileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, sayfa dizine ekleme konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız.


Raporda gezinme


Sayfa dizine ekleme raporu, Google'ın mülkünüzde bilgi sahibi olduğu tüm URL'lerin Google dizini durumunu gösterir.


Özet sayfası

Raporun üst düzey sayfasında, dizine eklenmiş ve dizine eklenmemiş (ancak bulunmuş) sayfalarınızın grafiği ve sayıları, ayrıca URL'lerin dizine eklenememe nedenlerini ya da dizine eklemeyle ilgili başka iyileştirmeleri içeren tablolar bulunur.

 • Sayfaların dizine eklenmeme nedenleri tablosunda, sitenizdeki URL'lerin dizine eklenmesini engelleyen sorunlar gösterilir. Bir satırı tıkladığınızda açılan ayrıntılar sayfasında, bu sorundan etkilenen URL'ler ve sitenizin geçmişinde bu sorunun varlığı gösterilir.

 • Sayfa deneyimini iyileştirme tablosunda, sayfaların dizine eklenmesini engellememiş olsa da Google'ın sayfalarınızı anlama yeteneğini iyileştirmek için düzeltmenizi önerdiğimiz sorunlar gösterilir. Bir satırı tıkladığınızda açılan ayrıntılar sayfasında, aynı soruna sahip olan tüm URL'leri görürsünüz.

 • Dizine eklenmiş sayfalarla ilgili verileri görüntüle bağlantısında, dizine eklenen sayfalarınızın sayısıyla ilgili geçmiş bilgilerin yanı sıra dizine eklenen 1.000'e kadar URL'nin bulunduğu örnek bir liste yer alır.

Dikkat edilecek noktalar


İdeal olarak, siteniz büyüdükçe dizine eklenmiş sayfa sayısında kademeli bir artış görmeniz gerekir. Düşüşler veya ani yükselişler görürseniz sorun giderme bölümüne bakın.

Hedefiniz, dizine eklenen her sayfanın standart sürümünü kullanmaktır. Kopya veya alternatif sayfalar dizine eklenmemelidir. Bir sayfanın kopya veya alternatif olarak işaretlenmesi genellikle iyi bir şeydir. Standart sayfayı bulduğumuzu ve dizine eklediğimizi gösterir. Herhangi bir URL'nin standart sayfasını, URL Denetleme aracını çalıştırarak bulabilirsiniz.Nelerin olmasını beklememelisiniz

 • %100 kapsam: Sitenizdeki tüm URL'lerin dizine eklenmesini beklememelisiniz. Yukarıda açıklandığı gibi yalnızca standart sayfalar dizine eklenir.

 • Hemen dizine ekleme: Yeni içerik eklediğinizde Google'ın bunu dizine eklemesi birkaç gün sürebilir. Dizine eklemedeki gecikmeyi kısaltmak için dizine ekleme isteğinde bulunabilirsiniz.

Birincil tarayıcı


Özet sayfasındaki Birincil tarayıcı değeri, Google tarafından sitenizi taramak için kullanılan varsayılan kullanıcı aracısı türünü gösterir. Mevcut değerler Akıllı telefon veya Masaüstü olup bu tarayıcılar, sırasıyla mobil cihaz veya masaüstü bilgisayar kullanan bir ziyaretçiyi simüle eder.


Google, bu birincil tarayıcıyı kullanarak sitenizdeki tüm sayfaları tarar. Google, ek olarak diğer kullanıcı aracısı türü olan ikincil tarayıcı (bazen alternatif tarayıcı denir) kullanarak sayfalarınızın bir alt kümesini de tarayabilir. Örneğin, sitenizin birincil tarayıcısı akıllı telefon ise ikincil tarayıcı masaüstü; birincil tarayıcı masaüstü ise ikincil tarayıcınız akıllı telefon olur. İkincil taramanın amacı, sitenizin başka bir cihaz türünü kullanan kullanıcılar tarafından ziyaret edildiğinde nasıl davrandığı hakkında daha fazla bilgi edinmektir.


Durum


Bir URL aşağıdaki durumlardan birine sahip olabilir:

 • Dizine eklenmedi: Dizine ekleme hatasından ya da geçerli bir nedenden ötürü (örneğin, sayfanın dizine eklenmesi robots.txt dosyanız tarafından engelleniyorsa veya kopya bir sayfaysa) URL dizine eklenmemiştir. URL'lerin dizine eklenmeme nedenleri Sayfaların dizine eklenmeme nedenleri tablosunda listelenir. Düzeltmeniz gereken bir sorun olup olmadığını belirlemek için her nedenle ilgili dokümanları okuyun. Kaynak değeri, bu sorunu düzeltme şansınız olup olmadığını gösterir.

 • Dizine eklendi: Bu URL'ler başarıyla dizine eklenmiştir. Dizine eklenen URL'lerin bir örneğini görmek için raporun özet sayfasındaki grafiğin altında yer alan Dizine eklenmiş sayfalarla ilgili verileri göster'i tıklayın.

Nedeni

URL'nin dizine eklenememe nedeni. Her sorunun açıklamasını ve gerekirse bu sorunların nasıl çözüleceğini görmek için aşağıdaki neden açıklamaları bölümüne bakın.


Kaynak

Tablodaki Kaynak değeri, sorunun kaynağının Google mı yoksa web sitesi mi olduğunu gösterir. Genel olarak, yalnızca kaynağın "Web sitesi" olarak listelendiği sorunları düzeltebilirsiniz.


Doğrulama

Bu sorunla ilgili düzeltme için doğrulama talebinde bulunup bulunmadığınız ve talepte bulunduysanız doğrulama girişiminin durumu gösterilir. Doğrulama durumu "başarısız" ya da "başlamadı" olan ve kaynağı "Web sitesi" olan sorunları düzeltmeye öncelik vermeniz gerekir.Dizin sonuçlarını, site haritasına dahil edilip edilmediğine göre filtrelemek için grafiğin üzerindeki açılır filtreyi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki seçenekler kullanılabilir:

 • Bilinen tüm sayfalar [Varsayılan]: Site haritasında listelenip listelenmediğine bakılmaksızın Google'ın bildiği tüm URL'leri gösterir.

 • Gönderilen tüm sayfalar: Yalnızca Site haritaları raporu veya sitenizdeki bir robots.txt dosyası kullanılarak gönderilen site haritasında veya site haritası dizininde listelenmiş URL'leri gösterir.

 • Yalnızca gönderilmemiş sayfalar: Yalnızca Site haritaları raporu veya sitenizdeki bir robots.txt dosyası kullanılarak gönderilen site haritasında listelenmemiş URL'leri gösterir.

 • Belirli site haritası URL'si: Yalnızca Site haritaları raporu veya sitenizdeki bir robots.txt dosyası kullanılarak gönderilen belirli bir site haritasında veya site haritası dizininde listelenmiş URL'leri gösterir.

Bir URL, başka bir mekanizma (örneğin, başka bir sayfadan organik tarama) yoluyla keşfedilmiş olsa bile, bir site haritası tarafından gönderilmiş sayılır.


Ayrıntılar sayfası


Belirli bir sitede aynı soruna veya duruma sahip URL'lere ilişkin ayrıntılar sayfasını açmak için özet sayfasındaki bir satırı tıklayın. Sayfanın üst kısmındaki Daha fazla bilgi'yi tıklayarak seçilen sorunla ilgili bilgileri görebilirsiniz.

Bu sayfadaki grafik, zaman içinde etkilenen sayfaların sayısını gösterir.

Örnekler tablosunda, bu sorundan etkilenen sayfaların örnek listesi gösterilmektedir. Liste, bu soruna sahip tüm URL'leri göstermez ve 1.000 satırla sınırlıdır. Her örnek satırının işlevi şu şekildedir:

 • URL hakkında daha fazla bilgi görmek için satırı tıklayın.

 • , URL'yi yeni bir sekmede açar.

 • , bu URL için URL Denetimi'ni açar.

 • , URL'yi kopyalar

Bir hatanın veya uyarının tüm örneklerini düzelttiğinizde Google'a sorunu düzelttiğinizi bildirmek için Düzeltmeyi Doğrula'yı tıklayın.


Sorun giderme


Tablo, ele alınması gereken en önemli kabul ettiğimiz sorunlara göre sıralanır. Dizine ekleme hataları tablosunda belirli bir nedeni incelemek için:

 1. Sayfaların dizine eklenmeme nedenleri tablosunda bir satırı tıklayın. Dizine eklenmeme nedenine ve dizine ekleme hedefinize göre bir sorun olup olmadığına ve bu sorunun, kaynak değerine göre düzeltebileceğiniz bir şey olup olmadığına karar verin.

 2. Sorunla ilgili spesifik bilgileri okuyun.

 3. Sorundan etkilenen örnek bir URL'yi inceleyin:

  1. Bir URL için URL Denetimi'ni açmak üzere örnekler tablosunda bu URL'nin yanındaki denetle simgesini tıklayın.

  2. URL Denetleme raporunun Kapsam > Tarama ve Kapsam > Dizine Ekleme bölümlerinde bu URL'nin hem tarama hem de dizine ekleme bilgilerine bakın.

  3. Sayfanın yayınlanan sürümünü test etmek için Canlı URL'yi test et'i tıklayın.

Yaygın olan dizine ekleme sorunlarını anlama ve düzeltmeDizine ekleme nedenleri

Sayfa dizine ekleme raporunda, dizine eklenmeme ya da sorunlu bir şekilde dizine eklenme durumları için şu nedenler gösterilebilir:


Dizine eklenmedi

Bu sayfalar dizine eklenmemiştir ama bu durum bir hatadan kaynaklanmıyor olabilir. Bunun düzeltmeniz gereken bir hata olup olmadığını görmek için özel açıklamayı okuyun.


Sunucu hatası (5xx)


Sayfa istendiğinde sunucunuz 500 düzeyinde bir hata döndürmüştür. Sunucu hatalarını düzeltme bölümüne bakın.

Yönlendirme hatası

Google aşağıdaki yönlendirme hatalarından biriyle karşılaşmıştır:

 • Çok uzun yönlendirme zinciri

 • Yönlendirme döngüsü

 • Maksimum URL uzunluğunu aşan bir yönlendirme URL'si

 • Yönlendirme zincirinde bozuk veya boş URL

Yönlendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Lighthouse gibi bir web hata ayıklama aracı kullanın.

URL, robots.txt tarafından engellendi

Sayfa, sitenizin robots.txt dosyası tarafından engellenmiştir. Bu bilgiyi, robots.txt test aracını kullanarak doğrulayabilirsiniz. Bunun, sayfanın başka yollarla dizine eklenmeyeceği anlamına gelmediğini unutmayın. Google bu sayfayı yüklemeden sayfayla ilgili başka bilgiler bulabilirse çok küçük de olsa sayfanın yine de dizine eklenme ihtimali vardır. Bir sayfanın Google tarafından dizine eklenmediğinden emin olmak için robots.txt engelini kaldırın ve "noindex" yönergesi kullanın.


URL "noindex" olarak işaretlenmiş

Google, sayfayı dizine eklemeye çalıştığında "noindex" yönergesi ile karşılaştığı için sayfayı dizine eklememiştir. Bu sayfanın dizine eklenmesini istemiyorsanız bunu başardınız demektir. Bu sayfanın dizine eklenmesini istiyorsanız "noindex" yönergesini kaldırmanız gerekir.

Sorunu onaylamak için:

 1. Tablodaki URL’nin yanında bulunan denetleme simgesini tıklayın.

 2. Rapor, Kapsam > Dizine Ekleme > Dizine eklenmesine izin verildi mi? bölümünün altında noindex'in dizine eklemeyi engellediğini göstermelidir. Sayfa kaynağında veya yanıt başlıklarında "noindex" kelimesini arayabilirsiniz.

 3. Yayınlanan sürümde noindex etiketinin hâlâ mevcut olduğunu onaylayın:

  1. Yayındaki URL'yi test et'i tıklayın.

  2. Kullanılabilirlik > Dizine Ekleme > Dizine eklenmesine izin verildi mi? altında noindex yönergesinin hâlâ algılanıp algılanmadığına bakın. Noindex artık mevcut değilse, Google’dan sayfayı dizine eklemeyi tekrar denemesini istemek için Dizine eklenmesini iste'yi tıklayabilirsiniz. Noindex hâlâ mevcutsa sayfanın dizine eklenebilmesi için kaldırmanız gerekir.


4. Bu sayfanın dizine eklenmesini istiyorsanız etiketi veya HTTP üst bilgisini kaldırmanız gerekir.


Soft 404

Sayfa isteği, soft 404 yanıtı olduğunu düşündüğümüz bir hata döndürmüştür. Bu, sayfa isteğinin 404 HTTP yanıt kodu değil, kullanıcı dostu bir "bulunamadı" mesajı döndürdüğü anlamına gelir. Gerçekten "bulunamayan" sayfalar için 404 yanıt kodu döndürmenizi veya hatanın soft 404 olmadığını anlamamızı sağlamak için sayfaya daha fazla bilgi eklemenizi öneririz. Google'ın sayfayı nasıl gördüğünü öğrenmek için sayfada canlı URL denetleme testi çalıştırın ve Test edilen sayfayı göster'i tıklayarak Google'ın sayfayı nasıl oluşturduğunu gösteren ekran görüntüsünü inceleyin. Soft 404 hatasını nasıl düzelteceğinizi öğrenin.


Yetkisiz istek (401) nedeniyle engellendi

Yetkilendirme isteği (401 yanıtı) nedeniyle Googlebot'un sayfaya erişimi engellenmiştir. Googlebot'un bu sayfayı dizine ekleyebilmesini istiyorsanız bu sayfa için yetkilendirme koşulunu kaldırın ya da Googlebot'un kimliğini doğrulayarak sayfalarınıza erişmesine izin verin. Bu hatayı, sayfayı gizli modda ziyaret ederek doğrulayabilirsiniz.


Bulunamadı (404)

Sayfa istendiğinde 404 hatası döndürmüştür. Google bu URL'yi açık bir istek veya site haritası olmadan keşfetmiştir. Google URL'yi başka bir sitenin bağlantı vermesi sonucu keşfetmiş olabilir ya da sayfa daha önce vardır ve silinmiştir. Googlebot muhtemelen bu URL'yi belirli bir süre boyunca denemeye devam eder. Googlebot'a bir URL'yi kalıcı olarak unutmasını söylemenin yolu yoktur ancak zaman geçtikçe URL'yi daha az tarar. Sayfa, herhangi bir değişiklik yapılmadan kaldırılmışsa 404 yanıtları sorun teşkil etmez. Sayfanız taşındıysa yeni konuma bir 301 yönlendirmesi kullanın. 404 hatalarını düzeltme bölümüne bakın.


Erişim izni verilmemesi (403) nedeniyle engellendi

HTTP 403, kullanıcı aracısının kimlik bilgilerini sağladığı ancak erişim izni alamadığı anlamına gelir. Fakat Googlebot hiçbir zaman kimlik bilgisi sağlamadığından sunucunuz bu hatayı yanlışlıkla döndürüyordur. Sayfa dizine eklenmeyecektir.

Googlebot'un bu sayfayı dizine eklemesini istiyorsanız oturum açmamış kullanıcıları kabul etmeniz veya kimlik doğrulaması yapmadan (yine de kimliğini doğrulamanız gerekir) Googlebot isteklerine açık bir şekilde izin vermeniz gerekir.


URL başka bir 4xx sorunu nedeniyle engellendi

Sunucu, burada açıklanan hiçbir sorun türünün kapsamına girmeyen bir 4xx hatasıyla karşılaşmıştır. URL Denetleme aracını kullanarak sayfanızdaki hataları ayıklamayı deneyin.


Sayfa kaldırma aracı tarafından engellendi

Sayfa, Search Console'da bu mülkü yöneten kişi veya site ziyaretçisinin onayladığı istek nedeniyle şu anda bir URL kaldırma isteği tarafından engellenmektedir.

URL kaldırma isteğini kimin gönderdiğini öğrenmek için URL kaldırma aracını kullanın. Kaldırma istekleri kaldırma tarihinden sonra yaklaşık 90 gün için geçerlidir. Bu sürenin sonunda, siz başka bir dizine ekleme isteği göndermeseniz bile Googlebot geri gidip sayfayı dizine ekleyebilir. Sayfanın dizine eklenmesini istemiyorsanız "noindex" yönergesi kullanın, sayfa için yetkilendirme şartı koyun veya sayfayı kaldırın.


Tarandı: Şu anda dizine eklenmiş değil

Sayfa, Google tarafından taranmış ancak dizine eklenmemiştir. İleride dizine eklenebilir veya eklenmeyebilir. Bu URL'nin taranması için yeniden gönderilmesi gerekmez.


Bulundu: Şu anda dizine eklenmiş değil

Sayfa, Google tarafından bulunmuş ancak henüz taranmamıştır. Tipik olarak Google, URL’yi taramak istemiş ancak bu işlemin sitenin aşırı yüklenmesine neden olacağı beklendiğinden taramayı başka zamana almıştır. Bu nedenle, rapordaki son tarama tarihi boştur.


Doğru standart etikete sahip alternatif sayfa

Bu sayfa, başka bir sayfanın (yani masaüstü standart sayfası olan bir AMP sayfası, masaüstü standart sayfasının mobil sürümü veya mobil standart sayfasının masaüstü sürümü) alternatifi olarak işaretlenmiştir. Bu sayfa, dizine eklenen standart sayfaya doğru şekilde yönlendirdiği için bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Search Console, alternatif dil sayfalarını algılamaz.


Kullanıcı tarafından seçilen standart sayfa olmadan kopya

Bu sayfa, başka bir sayfanın kopyasıdır ancak tercih edilen standart sayfa olarak belirtilmemiştir. Google, bu sayfa için başka bir standart sayfa seçtiğinden söz konusu sayfayı Arama'da sunmayacaktır. Bu URL'yi inceleyerek Google'ın bu sayfa için standart olarak değerlendirdiği URL'yi görebilirsiniz.

Google kopya sayfaları yayınlamadığı için bu bir hata değildir. Sürecin böyle işlemesi planlanmıştır. Ancak Google'ın standart URL olarak yanlış URL'yi seçtiğini düşünüyorsanız bu sayfa için standart URL'yi açık bir şekilde işaretleyebilirsiniz. Öte yandan, bu sayfanın Google tarafından seçilen standart sayfanın kopyası olmadığını düşünüyorsanız iki sayfadaki içeriğin birbirinden önemli ölçüde farklı olduğundan emin olmanız gerekir.


Kopya, Google kullanıcıdan farklı bir standart sayfa seçti

Bu sayfa, bir dizi sayfa için standart olarak işaretlenmiş ancak Google bu sayfalar için başka bir URL'yi standart olmaya daha uygun bulmuştur. Google bu sayfanın yerine standart olarak değerlendirdiğimiz sayfayı dizine eklemiştir.

 1. Bu URL'yi inceleyerek Sayfayı dizine ekleme > Google tarafından seçilen standart URL bölümünün altında Google tarafından seçilen standart URL'yi görebilirsiniz.

 2. Sayfayı dizine ekleme > Kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL bölümünün altında seçtiğiniz standart URL'ye bakın.

 3. Tarayıcınızdaki geçerli sayfa, kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL ve Google tarafından seçilen standart URL'ye bakın.

 4. Bu hatayı görüyorsanız Google, test edilen sayfanın kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL'nin kopyası olmadığını düşünüyor demektir. Aksine Google, test edilen sayfanın Google tarafından seçilen standart URL'nin kopyası olduğunu düşünür.

  • Google tarafından seçilen standart URL, test edilen sayfaysa Google, test edilen sayfanın diğer sayfalara benzemediğini düşünür.

  • Kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL, geçerli sayfaya benzemiyorsa Google, bu URL'yi hiçbir zaman standart olarak seçmez. Kopya sayfa, standart URL'ye benzer olmalıdır. (Kopya kelimesiyle bunu kastederiz.)


Yönlendirmeli sayfa

Bu, standart olmayan ve başka sayfaya yönlendiren bir URL'dir. Dolayısıyla, bu URL dizine eklenmez. Yönlendirmenin hedef URL'si, Google'ın hedef URL hakkında ne düşündüğüne bağlı olarak dizine eklenebilir veya eklenmeyebilir.

Yönlendirme yapan standart URL dizine eklenebilir.

URL Denetleme raporunda bu URL'yi görüntülerseniz dizine eklenen bilgiler, test edilen URL için geçerlidir (yönlendirmeler yoksayılır). Bu URL ile ilişkili standart URL'nin (Google dizinindeki URL) dizin durumunu görmek için raporun Sayfayı dizine ekleme > Dizine ekleme bölümündeki DENETLE düğmesini tıklayın.

Canlı URL denetleme testi, yönlendirmeleri izler ve ardından nihai URL'yi test eder. Bununla birlikte canlı test, bir yönlendirmeyi izlediğini belirtmez.


Uyarı

Uyarılar, Sayfa dizine ekleme raporunun özet sayfasındaki Sayfa deneyimini iyileştirme tablosunda listelenir. Bu sorunlar sayfanın dizine eklenmesini engellememiştir ancak Google'ın sayfalarınızı anlama ve dizine ekleme yeteneğini olumsuz etkiler.


robots.txt tarafından engelleniyor olsa da dizine eklendi

Sayfa, web sitenizin robots.txt dosyası tarafından engellenmesine rağmen dizine eklenmiştir. Google her zaman robots.txt dosyasındaki yönergelere uysa da bu yaklaşım, bir başkasının sayfanıza bağlantı verdiği durumlarda sayfanın dizine eklenmesini engellemez. Google sayfayı istemez ve taramaz ancak engellenen sayfanıza bağlantı veren sayfadaki bilgileri kullanarak sayfayı dizine eklemeye devam edebiliriz. Robots.txt kuralı nedeniyle, Google Arama sonuçlarında sayfa için gösterilen tüm snippet'ler muhtemelen çok sınırlı olacaktır.

Sonraki adımlar:

 • Bu sayfanın Google Arama'da gösterilmesini engellemek istiyorsanız robots.txt kullanımı, sayfanın dizine eklenmemesini sağlamak için doğru yöntem değildir. Sayfanın dizine eklenmemesini sağlamak için robots.txt blokunu kaldırın ve "noindex" etiketini kullanın.

 • Bu sayfayı engellemek istemiyorsanız sayfanızın engellemesini kaldırmak için robots.txt dosyanızı güncelleyin. Bu sayfaya erişimi hangi kuralın engellediğini belirlemek için robots.txt test aracını kullanabilirsiniz.

Sayfa içerik olmadan dizine eklendi

Bu sayfa Google dizininde görünür ancak bazı nedenlerle içerik Google tarafından okunamamıştır. Bu durum, sayfanın Google'dan gizlenmiş veya Google'ın dizine ekleyemeyeceği bir biçimde olmasından kaynaklanabilir. Burada, robots.txt tarafından engellenme söz konusu değildir. Sayfayı inceleyin ve ayrıntılar için Kapsam bölümüne göz atın.


Dizine eklenmiş URL'lerinizin sayısını özet sayfasındaki grafikte görebilirsiniz. Grafiğin altında Dizine eklenmiş sayfalarla ilgili verileri görüntüle'yi tıklayarak URL'lerin örnek listesini ve bunlarla ilgili daha fazla bilgiyi görebilirsiniz.


Sayfa dizine eklendi

Sayfa başarıyla dizine eklendi. Ancak, mobil kullanılabilirlik veya yapılandırılmış veri sorunları gibi çözülmesi gereken başka sorunlar olabilir. Diğer sorunlar, URL Denetleme raporundaki ilgili bölümde açıklanır.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

SEO Dünyasına Giriş: En Önemli SEO Terimleri ve Anlamları

SEO dünyasına adım atarken, bu temel SEO terimleri ve kavramlarını öğrenmek, web sitenizin görünürlüğünü artırmak için önemlidir. Bu blog yazısında, SEO terimlerini açıklıyoruz ve anahtar terimlerin a

bottom of page