top of page

Google Arama'nın İşleyiş Şekli

Google Arama, dizinimize eklenecek sayfaları bulmak üzere web'i düzenli olarak keşfetmek için web tarayıcıları adlı yazılımı kullanan tam otomatik bir arama motorudur. Aslında arama sonuçlarımızda listelenen sayfaların büyük çoğunluğu, eklenmek üzere manuel olarak gönderilmiş siteler değil, web tarayıcılarımızın web’i tararken keşfedip otomatik olarak eklediği sitelerdir. Bu dokümanda, Google Arama'nın işleyiş şekli aşamaları açıklanmaktadır. Bu temel bilgilere sahip olmanız, tarama sorunlarını çözmenize, sayfalarınızın dizine eklenmesini sağlamanıza ve sitenizin Google Arama'da nasıl görüneceğini optimize etmenize yardımcı olabilir.


Başlamadan önce Google Arama'nın işleyiş şekli ile ilgili göz önüne alınması gereken bazı noktalar

Google Arama'nın işleyiş şekline dair ayrıntılara girmeden önce, Google'ın bir siteyi daha sık taramak veya daha üst sırada göstermek için ödeme kabul etmediğini unutmayın. Kim size bunun tersini söylerse yanılıyordur.

Sayfanız Google Arama Yönergeleri'ne uygun olsa bile Google, sayfanızın taranacağını, dizine ekleneceğini veya yayınlanacağını garanti etmez.

Google Arama'nın üç aşaması

Google Arama üç aşamada çalışır (tüm sayfalar her aşamadan geçmez):

 1. Tarama: Google, tarayıcı adı verilen otomatik programları kullanarak internette bulduğu sayfalardaki metin, resim ve videoları indirir.

 2. Dizine ekleme: Google, sayfadaki metni, resimleri ve video dosyalarını analiz edip elde ettiği bilgileri büyük bir veritabanı olan Google dizininde depolarç

 3. Arama sonuçlarını yayınlama: Bir kullanıcı Google'da arama yaptığında Google, kullanıcının sorgusuyla alakalı bilgileri döndürür.

Tarama

İlk aşama web'de hangi sayfaların olduğunu bulmaktır. Tüm web sayfalarının kaydedildiği tek bir yer yoktur. Bu yüzden Google'ın sürekli olarak yeni ve güncellenmiş sayfaları bulup bunları bilinen sayfalar listesine eklemesi gerekir. Bu işleme "URL keşfi" denir. Google daha önce ziyaret ettiğinden bazı sayfalar hakkında bilgi sahibidir. Google, diğer sayfaları ise bilinen bir sayfadan yeni sayfalara giden bağlantıları (örneğin, kategori sayfası gibi bir merkez sayfasından yeni blog yayınına giden bir bağlantı) takip ederek keşfeder. Bunların dışında, taranması için sayfa listesini (site haritası) Google'a gönderdiğinizde de diğer sayfalar keşfedilir.

Google bir sayfanın URL'sini keşfettikten sonra içinde ne olduğunu öğrenmek için sayfayı ziyaret edebilir (veya "tarayabilir"). Web’deki milyarlarca sayfayı taramak için muazzam sayıda bilgisayardan yararlanırız. Getirme işlemini yapan programın adı Googlebot’tur (robot, bot veya örümcek olarak da bilinir). Googlebot; taranacak siteleri, tarama sıklığını ve her siteden kaç sayfanın getirileceğini belirlemek için algoritmik bir işlemden yararlanır. Google tarayıcıları da yoğunluğa yol açmamak için siteyi çok hızlı taramamaya çalışacak şekilde programlanır. Bu mekanizma, sitenin yanıtlarına (örneğin, HTTP 500 hataları "yavaşla" anlamına gelir) ve Search Console'daki ayarlara bağlıdır.

Bununla birlikte, Googlebot, bulduğu tüm sayfaları taramaz. Bazı sayfaların taranmasına site sahibi izin vermeyebilir, bazı sayfalara erişmek için siteye giriş yapılması gerekebilir.

Tarama sırasında Google sayfayı oluşturur ve Chrome'un son sürümünü kullanarak bulduğu tüm JavaScript kodlarını çalıştırır. Bu, web tarayıcınızın ziyaret ettiğiniz sayfaları oluşturmasına benzer. Web siteleri, içeriği sayfada göstermek için genellikle JavaScript'e ihtiyaç duyduğundan oluşturma işlemi önemlidir. Aksi takdirde Google, sayfayı oluşturmadan içeriği göremeyebilir.

Tarama, Google tarayıcılarının siteye erişip erişemediğine bağlıdır. Googlebot’un sitelere erişmesiyle ilgili yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Siteyi yöneten sunucuyla ilgili sorunlar

 • Ağ sorunları

 • Googlebot'un sayfaya erişmesini engelleyen robots.txt kuralları

Dizine ekleme

Bir sayfa tarandıktan sonra, Google sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamaya çalışır. Bu aşama, dizine ekleme olarak adlandırılır ve metin içeriğinin, önemli içerik etiketlerinin ve özelliklerin (<title> öğeleri ve alt özellikleri, resimler, videolar ve diğer özellikler gibi) işlenip analiz edilmesi sürecini içerir.

Google, dizine ekleme işlemi sırasında bir sayfanın, internetteki başka bir sayfanın veya standart sayfanın kopyası olup olmadığını belirler. Standart sayfa, arama sonuçlarında gösterilebilen sayfadır. Standart sayfayı seçmek için önce internette bulduğumuz ve benzer içeriğe sahip sayfaları gruplarız (buna küme oluşturma da denir). Ardından grubu en iyi şekilde temsil eden sayfayı seçeriz. Grubun diğer sayfaları, farklı bağlamlarda (örneğin, kullanıcının mobil cihazdan arama yaptığı veya bu kümedeki çok spesifik bir sayfayı aradığı) sunulabilecek alternatif sürümlerdir.

Google, standart sayfa ve içeriğiyle ilgili sinyaller de toplar. Bu sinyaller, bir sonraki aşama olan sayfayı arama sonuçlarında sunma sırasında kullanılabilir. Bu sinyallerden bazıları arasında sayfanın dili, içeriğin bulunduğu ülke, sayfanın kullanılabilirliği vb. yer alır.

Standart sayfa ve grubuyla ilgili toplanan bilgiler, binlerce bilgisayarda barındırılan büyük bir veritabanı olan Google dizininde depolanabilir. Sayfaların dizine ekleneceği garanti değildir. Google'ın işlediği her sayfa dizine eklenmez.

Dizine ekleme, sayfanın içeriğine ve sayfadaki meta verilere de bağlıdır. Dizine eklemeyle ilgili yaygın sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Sayfadaki içeriğin kalitesi düşük

 • Robots meta kuralı dizine eklemeye izin vermiyor

 • Web sitesinin tasarımı dizine eklemeyi zorlaştırabilir

Arama sonuçlarını sunma

Kullanıcı bir sorgu girdiği zaman, makinelerimiz, dizinde eşleşen sayfa olup olmadığını anlamak için arama yapar ve kullanıcının sorgusuyla en alakalı olduğunu düşündüğümüz en yüksek kaliteye sahip sonuçları döndürür. Alaka düzeyi belirlenirken kullanıcının konumu, dili ve cihazı (masaüstü veya telefon) gibi bilgileri içerebilen yüzlerce faktörden yararlanılır. Örneğin, "bisiklet tamircisi" araması, Paris'teki bir kullanıcıyla Hong Kong'daki bir kullanıcıya farklı sonuçlar gösterecektir.

Kullanıcının sorgusuna bağlı olarak arama sonuçları sayfasında görünen arama özellikleri de değişir. Örneğin, "bisiklet tamircileri" araması muhtemelen yerel sonuçlar gösterirken görsel sonuçlar sunmaz. Ancak "modern bisiklet" araması yapıldığında görsel sonuçlar gösterilme olasılığı artarken yerel sonuçlar gösterilmez. Görsel Öğe Galerimizde, Google Web Araması'nın en yaygın kullanıcı arayüzü öğelerini keşfedebilirsiniz.

Search Console, bir sayfanın dizine eklendiğini belirtebilir ancak bu sayfayı, arama sonuçlarında görmezsiniz. Bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Sayfadaki içerik, kullanıcıların sorgularıyla alakalı değildir

 • İçeriğin kalitesi düşüktür

 • Robots meta kuralı, sayfanın sunulmasını engelliyordur

Bu kılavuzda Arama'nın işleyiş şekli anlatılmış olsa da algoritmalarımızı geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Google Arama Merkezi blogunu takip ederek bu değişiklikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page