top of page

Trendyol İçerik Paylaşım Kuralları

İçerik Paylaşım Kuralları


Trendyol’a yönlendirilen tüm linkli içerikler aşağıda iletilen kurallar kapsamında olmalıdır.


1. Trendyol Marka Algısına Risk Yaratacak İçerikler:


Sosyal medya kanallarında paylaşılacak içerikler Trendyol marka algısına risk yaratmamalıdır. Aşağıdaki maddelerden herhangi birini barındıran içerikler kurallara aykırıdır.


Riskli İçerikler:Trendyol ile ilgili marka algısını zedeleyecek olumsuz yorum, yasal düzenlemeye tabi veya yasadışı ürünlerin satışı, intihar, kendine zarar verme veya yeme bozuklukları, çıplaklık veya cinsellik, nefret söylemi veya sembolleri, şiddet veya tehlikeli örgütler, bir başkasının  fikri mülkiyet haklarını ihlal eden paylaşımlar, asılsız bilgiler, Trendyol ile birlikte ilerletildiği vurgulanan izinsiz çekiliş veya hediye çeki paylaşımları, Trendyol çalışma modelinin ve komisyon oranlarının yanlış anlatıldığı içerikler, Trendyol’un marka bilinirliği ile bağdaşmayan herhangi bir paylaşım.


2. Ekstra Kazanç Sağlamak Amaçlı Yapılan Şüpheli İçerikler:


Trendyol Affiliate Sistemi kapsamında hazırlanan komisyon ve bonus sistemi, influencerların sosyal medya kanalları üzerinden yaptıkları paylaşımlardan elde edilen ciroya göre komisyon kazancı ve iletilen baremlere ulaşıldığı durumda ekstra kupon elde ettikleri bir sistemdir. Influencerlar komisyon ve kupon kazançlarını artırmak amaçlı aşağıda detayları belirtilen içeriklerden herhangi birini paylaştığı durumda kurallara aykırı davranmış olur.


Trendyol uygulamasına ekstra trafik çekmek amaçlı, influencerların sahte trafik çekme uygulamaları kullanmaları

Ciro komisyonu elde edebilmek amaçlı, influencerların paylaştıkları ürünleri daha sonra iade etmek koşuluyla takipçilerini satın almaya teşvik etmeleri


3. Sistemsel Hata Kaynaklı Yanlış Fiyatlı Ürün İletişimi Yapılan İçerikler:


Trendyol’da yer alan sistemsel herhangi bir hatadan dolayı fiyatı yanlış yansıyan ürünlerin ( mevcut piyasa fiyatlarının minimum %70 altında kalan ürünler ) sosyal medya kanallarında duyurularak bu hatalı ürünlerin alınması için influencerların takipçilerini yönlendirdiği durumda ilgili influencer Trendyol ekibi tarafından uyarılacaktır. Uyarıdan itibaren paylaşılan içerik 1 saat içerisinde yayından kaldırılmalıdır. Yayından kaldırılmayan veya yayından kaldırılsa dahi benzer paylaşımların tekrarlanması halinde içerik sahibi influencer kurallara aykırı davranmış olur.


*Bu tarz hatalı fiyat yansıyan ürünler influencerlar tarafından fark edildiği durumda paylaşım yapılmadan önce Trendyol Influencer Marketing ekibine Trendyol Asistan aracılığıyla ürünlerin fiyatının doğru olup olmadığının sorulması gerekmektedir. 


4. Linklerin Yanlış Mecralarda Kullanıldığı İçerikler:


TAP kapsamında paylaşılan içeriklerde kullanılan linkler Trendyol ekibinin ilettiği sosyal medya kanallarında ( Instagram, Youtube, Tik-Tok, Twitch,Twitter, Facebook ) paylaşılmalıdır. İletilen mecralar dışında ( Whatsapp, Telegram vb. ) paylaşılan kurallara aykırıdır. 


5. Örtülü Reklam Yapılan İçerikler :


Yürürlükteki mevzuata göre maddi bir karşılık ile yapılan reklam içeriklerinde bunun ücretli iş birliği olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bu kurula uymayan tüm içerikler Ticaret Bakanlığı tarafından 'örtülü reklam' olarak nitelendirilebilir ve bu içeriklerin üreticilerine ve reklam verenlerine yüksek meblağlarda cezai işlem uygulanabilmektedir. Paylaşımlarınızın ‘reklam’ olduğunu takipçilerinize açık, anlaşılır ve ayırt edilebilir biçimde belirtmelisiniz. Aksi tüm paylaşımlar ‘örtülü reklam’ sınıfına girer örtülü reklam yapılması kılavuz ve ilgili mevzuata göre yasaktır. Paylaşımlarınızın reklam olduğunu belirtmek için kılavuzda düzenlenen hashtag veya açıklamalardan birini, belirtilen kriterlere uygun şekilde kullanmalısınız. Ek olarak aşağıda belirtilen hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir:


Henüz deneyiminizin bulunmadığı bir ürün veya hizmeti onaylayamaz veya daha önce deneyimlediğiniz algısını yaratamazsınız.

Karşılığında bir maddi kazanç ve/veya ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet gibi faydalar sağladığınız süre boyunca sadece bir tüketici olduğunuz izlenimi oluşturamazsınız.

Reklam veren tarafından hediye edilmiş bir mal veya hizmeti kendinizin satın aldığı izlenimini oluşturamazsınız.

Paylaşımınızda, efekt veya filtreleme kullanmanız durumunda görüntünün filtrelendiğini açıkça belirtmelisiniz.

Bir ürün veya hizmet ile ilgili sağlık beyanında bulunamaz, ayrıca nesnel, ölçülebilir, sayısal verilere dayanmayan ve ispatı mümkün olmayan bilimsel araştırma ve test sonuçları hakkında iddialarda bulunamazsınız.

Doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar ile sağlık kuruluşları tarafından sunulan mal veya hizmetlere yönlendirmede bulunamaz, bu mal veya hizmetlerin tanıtımını yapamazsınız.

Sosyal medya aracılığıyla bir mal ve/veya hizmet hakkında iletişim kurmak için sistematik olarak sahte veya var olmayan kimlikleri toplu olarak oluşturamaz ve/veya kullanamazsınız.

Bu konuya ilişkin daha fazla detaya Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” dan ulaşabilirsiniz. Örtülü reklam yapılan içerikler kurallarımıza aykırıdır. 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Instagram hesabınız geçmişte mi kaldı?

Instagram hesabınız geçmişte mi kaldı? Sosyal medyanın hızla değişen dünyasında öne çıkmak için yeni stratejilere odaklanma zamanı geldi. İşte 2023'ün hızla değişen sosyal medya dünyasında öne çıkmak

Commenti


bottom of page